Jak vybrat cyklistický olej?

Aby vám kolo dlouho vydrželo, musíte se o něj také řádně starat. Nestačí ho jen mýt a leštit, zvýšenou pozornost je zapotřebí věnovat rovněž řetězům a dalším částem kola, bez jejichž pravidelné údržby se neobejdete. Které přípravky byste si měli bezpodmínečně pořídit a podle čeho vybírat?

Žádné kolo se neobejde bez pravidelné údržby.

Skupenství

Olej na kolo

Olej slouží především na mazání řetězu a teleskopických prvků, například vidlice a tlumiče. Výborně poslouží také multifunkční olej, například ve spreji, který lze použít na nášlapný systém pedálu, brzdovou páku nebo stojan, v případě, že vrže.

Vazelína na kolo

Vazelíny na kolo jsou určené k promazávání hlavového složení, nábojů a taktéž středového složení. Rovněž je využijete na extrémně zatěžovaná ložiska. Vazelíny jsou obvykle odolné proti vodě i oxidaci a zabraňují galvanické korozi.

Čistič na kolo

Čističe využijete při běžné údržbě a čištění jízdních kol. Odstraňují nečistotu a mastnotu. Většina čističů obsahuje inhibitory koroze.

Nikdy místo oleje na kolo nepoužívejte obyčejný kuchyňský olej, který má nejenom specifickou vůni, ale zároveň nikdy nebude tak účinný jako ten cyklistický.

Určení

Čistič řetězu na kolo

Jak už název napovídá, čistič řetězu se využívá k ošetření řetězů a převodníků. Odstraňuje zbytky maziv, olejů a dalších nečistot. Většina čističů je šetrná k přírodě.

Mycí prostředek na kolo

Mycí prostředky najdou své využití při běžné péči o kolo. Zbaví jeho povrch viditelných nečistot, prachu a špíny, případně také maziva.

Univerzální prostředek na kolo

Univerzální čistící prostředek se prodává ve formě silikonových sprejů, koncentrátů i maziva. Nejčastěji plní funkci odmašťovadla.

Typ maziva

Již výše jsme nastínili, že prostředky na kolo mohou mít různé skupenství. Nejčastěji se na trhu objevuje voděodolná vazelína na kolo, ale můžeme si pořídit i oleje a spreje. Poslední jmenované mazivo bývá samozřejmě nejoblíbenější, neboť se s ním snadno manipuluje a jednoduše se roztírá.

Čistič řetězu může významně prodloužit jeho životnost.

Příslušenství

Než se pustíte do údržby kola, kromě čisticích a dalších prostředků si dokupte nezbytné nástroje, které vám usnadní péči o kolo a zároveň vás ochrání před zdravotními problémy, které mohou některá maziva a čističe způsobit.

Ochranné rukavice

Chemie může způsobovat nejrůznější alergie, vyrážky a další potíže, proto při práci s ní vždy používejte rukavice, které jsou vůči chemii odolné.

Mycí houba a hadřík

Usnadní vám čištění i leštění částí kol. Hadříky z mikrovlákna zbaví kolo prachu a zároveň zabrání jeho dalšímu usazování.

Kartáče a kartáčky

Pořiďte si různé velikosti kartáčů, s tou nejmenší ve velikosti kartáčku na zuby se dostanete i do těžko přístupných míst.

Po každých najetých 1000 kilometrech je třeba vyměnit drobné součástky, jako jsou například duše a pláště, brzdové špalíky nebo lanka brzd. Jaké pláště na kolo jsou nejvhodnější a podle čeho je vybrat, se dozvíte v našem rádci Jak vybrat plášť.

Údržba kola

K čištění kola nikdy nepoužívejte wapku, má na kolo příliš silný proud. K očištění nánosu bláta vám postačí hadice s menším proudem, voda nesmí být příliš studená ani horká, měla by mít takovou teplotu, jakou má okolní prostředí. Jakmile je kolo očištěné od největší špíny, pusťte se do údržby jednotlivých částí.

Kde nejlépe uskladnit kolo? Vyberte si místo, které je suché a chráněné před větrem. Rovněž by na něj nemělo svítit slunce. Nemáte-li k dispozici garáž nebo sklep, v němž není vlhko, můžete ho uskladnit na balkóně. Nezapomeňte ho přikrýt vhodným obalem.

Tam, kde je usazena mastnota, použijte odmašťovač. Rám kola očistěte smetákem s hustými štětinami. V zákoutích využijete štětku na mytí lahví nebo zubní kartáček. Dejte si pozor na to, aby se vám voda nedostala do ložisek, která by se pak musela vyměnit.

Zvýšenou pozornost věnujte rovněž řetězu, na nějž použijte speciální čistič. Můžete ho i ponořit do odmašťovače. Dočistěte ho kartáčkem a vysušte hadrem. Nakonec použijte vhodné mazání. Možná bude zapotřebí ošetřit vidlici, tlumič či teleskopickou sedlovku silikonovým olejem.

Příprava kola na novou sezónu

Nejprve dofoukněte pneumatiky a zkontrolujte, jestli není zpuchřelý plášť. Rovněž vyzkoušejte stav brzd, špalíků anebo destiček. Zaměřte se i na chod brzdové páky, řetěz a stav řazení. V neposlední řadě je nutné zkontrolovat upevnění kol a řídítek. Samozřejmostí by měla být také kontrola, zdali nejsou některé části kola zrezlé.

Na začátku každé sezony by mělo kolo projít odborným servisem.

Nejčastější otázky

Mohu používat na promazávání malých součástek olej ve spreji?

Olej ve spreji nedoporučujeme používat, neboť sprejem namažete i to, co nechcete.

Jak dlouho cyklistický olej zasychá?

Některé schnou i dvacet čtyři hodin. Přebytečný olej pak musíte setřít vhodným hadříkem.

Jak funguje pračka na řetěz?

Jednoduše ji nasadíte na spodní linku řetězu a použijete trochu čistícího roztoku. Pomalu několikrát za sebou otočíte klikou vzad.